Seter Angielski - psi gentleman

Ogólne informacje
 

Setery angielskie to efektowne, średniej wielkości psy myśliwskie. Ich słodki i wyjątkowo łagodny charakter sprawia, że są idealnymi psami rodzinnymi. Jest to jedna z czterech brytyjskich ras wyżłów powstała około XVIII wieku aby pomagać myśliwym w polowaniach na ptactwo.

61-68 CM
WIELKOŚĆ
20-35 KG
WYSOKA-
WYMAGAJĄ REGULARNEGO WYSIŁKU FIZYCZNEGO
AKTYWNOŚĆ
>10 LAT
PRZECIĘTNA DŁUGOŚĆ ŻYCIA
ZDROWIE
WYMAGAJĄCA
REGULARNEGO WYCZESYWANIA I TRYMOWANIA
SZATA

Pochodzenie

Historia rasy sięga 400tu lat wtecz, gdy dwóch pasjonatów łowiectwa i kynologii rozpoczęło celową hodowlę średniej wielkości, eleganckich ale wytrwałych w polu psów na ptactwo poprzez krzyżówki z lokalnymi spanielami i pointerami. Byli to  Laverack i Llewellin, dwaj najbardziej zapisani w historii rasy hodowcy.

 

Nazwa "seter" pochodzi od angielskiego czasownika "to set" i oznacza charakterystyczny styl pracy seterów - przysiadanie, a właściwie kładzenie się niemal na ziemi w momencie zwietrzenia ptactwa,

 

Określenia "belton” używa się wyłącznie w tej rasie jako nazwy charakterystycznego, cętkowanego umaszczenia setera angielskiego. Nazwa belton pochodzi od angielskiej wioski w Northumberlad i została po raz pierwszy użyta w książce o rasie autorstwa Edwarda Laverack'a i weszła do powszechnego użytku..

Trzy rasy: seter angielski, seter szkocki gordon i seter irlandzki przez swoje podobne cechy wyglądu nie są, wbrew popularnemu przekonaniu, odmianą kolorystyczną jednej rasy - “setera”. Są to trzy zupełnie niezależne rasy psów o swojej własnej historii. 

Wygląd

Setery angielskie to atletyczne i bardzo eleganckie psy, wyróżniające się oryginalną szatą i wyglądem. Rasa ta występuje w 4 odmianach kolorystycznych: liver belton (wątrobiany), lemon belton (żółty), orange belton (pomarańczowy)  i blue belton (niebieski). Dodatkowo, blue i liver belton mogą wystąpić w odmianie tricolor - z jasnobrązowym podpalaniem wokół oczu, uszu i na łapach. Zobacz rodzaje umaszczeń setera angielskiego na zdjęciach.

Mówi się, że seter angielski to "dżentelmen w psim świecie".  Jego pełen gracji, pewny ruch, wysoko noszona, dumna głowa osadzona na długiej, smukłej szyi, mocny grzbiet i efektowne pióra na brzuchu, łapach i ogonie wraz z pełnymi wyrazu, bystymi oczyma tworzą niezapomniany widok.

wzorzec

rasy

Każda rasa posiada tzw. wzorzec, który pełni funkcję wytycznych dla hodowców i sędziów kynologicznych.

Charakter

Setery angielskie świetnie dogadują się z innymi psami i ludźmi. Jest to rasa zupełnie pozbawiona agresji - co sprawia, że są niezastąpionymi psami rodzinnymi. Zważając na ich słodki i przyjacielski charakter nie nadają się na stróży. Setery jako wzór cierpliwości i łagodności są dobrym wyborem nawet dla osób mających w rodzinie dzieci. Oczywiście pamiętajmy, że nigdy nie należy zostawiać psa wraz z dzieckiem bez opieki.

Seter angielski wprawi każdego w dobry nastrój, albowiem jest to rasa bardzo późno dojrzewająca. Dorosłe setery potrafią zachowywać się zupełnie jak szczenięta. Weźmy na przykład Nelę i Misię podczas codziennych zabaw! Życie z seterem może zaskakiwać, więc nie zdziw się, gdy okaże się, że pies ukradł Ci właśnie skarpetkę lub kapcia...

 

Psy te chcą być obok człowieka i uczestniczyć w tym, co robią ludzie. Z tego względu nie znoszą dobrze samotności przez długie okresy czasu.  Zawsze bardzo zachęcamy rodziny aby uwzględniały psa w jak najliczniejszych aktywnościach, które mogą wykonywać razem: podróże, wycieczki po górach, jazda na rowerze, bieganie czy pływanie. 

Znudzone setery, pozostawione same sobie są smutne i mogą w skrajnych wypadkach wykazywać skłonności niszczycielskie.  Nasze psy są przyzwyczajane od najmłodszych lat do tzw. treningu klatkowego i dzięki temu potrafią w spokoju czekać na nas podczas naszej nieobecności. Odpowiednio wyszkolony i zmęczony pies będzie spał aż do powrotu swojego właściciela. Przeczytaj więcej o treningu klatkowym i jego zaletach.

Szkolenie

Setery angielskie to inteligentna rasa. Przeczesywanie samodzielnie połaci pól i zarośli w poszukiwaniu ptactwa wymagało wytrzymałości, inteligencji i niezależności. Ich chęć do sprawienia człowiekowi radości i wykonania poprawnie zadania sprawia, że są rasą podatną na szkolenie. Nie oznacza to jednak, że jest to rasa łatwa i do wyszkolenia przez laika. Setery są uparte - jednak konsekwencja i częste ćwiczenia komend to klucz do uzyskania posłusznego setera. Samce mają tendencje do "własnego zdania" w okresie wczesno młodzieńczym i wymagają silniejszej ręki, jednak nie jest to regułą. 

 

Należy pamiętać, że seter angielski to rasa wrażliwa. Podczas szkolenia ważna jest stanowcza łagodność. Seter nie zapomni raz podniesionej na niego ręki lub bardzo ostrej reprymendy. Aby zapewnić sobie spokój ducha a psu bezpieczeństwo, szkolenie należy rozpocząć od pierwszych dni psiaka w domu. Nasze szczenięta są uczone podstawowych komend wizualnych i łańcuchów przydatnych zachowań jeszcze jako malce przebywając w hodowli.

Opieka

Do szczęścia i zdrowia seterowi potrzebny jest regularne zajęcie. Ideałem są przechadzki po polach lub zabawy na otwartym, dużym i ogrodzonym terenie, jogging lub rower. 

Po swojej "dawce" ruchu seter magicznie zamienia się w kanapowca, który delektuje się spokojem zacisza domowego.

 

Żywienie

Setery angielskie nie mają szczególnych potrzeb żywieniowych. Zalecamy karmienie wysokiej jakości karmami dla psów z renomowanych firm, które mają wysoką zawartość mięs/ryb i innych naturalnych składników. Jedzenie przygotowywane w domu jest również dobre, jednak jego przygotowanie wymaga dużo czasu i wiedzy, aby było prawidłowo zbilansowane. Szczenięta będą potrzebowały częstszych posiłków - 3-4 razy dziennie. Dorosłe psy spokojnie zadowolą się jednym lub dwoma posiłkami dziennie. Setery zazwyczaj nie są wybredne. Proszę pamiętać, że jak każdy pies setery także mogą cierpieć na otyłość. Zbyt duże porcje jedzenia w połączeniu z brakiem ruchu szybko przerodzą się w groźną dla psa otyłość. Utrzymywanie prawidłowej masy ciała psa jest jednym z elementów ich długiego życia w zdrowiu. Jedzenie jest bardzo przydatnym narzędziem “perswazji” podczas szkolenia. Setery zazwyczaj zrobią cokolwiek poprosisz, jeżeli w nagrodę dostaną ulubiony przysmak!

Pielęgnacja

Setery angielskie przykuwają uwagę wielu ludzi swoją piękną, jedwabistą, długą szatą. Piękna szata to zdrowa szata i wymaga poświęcenia około 30 minut dwa do trzech razy w tygodniu na dokładne wyszczotkowanie. Najważniejszymi miejscami, o które należy dbać to tzw. pióra na przednich i tylnych łapach,  piersi, w pachwinach. Tam najczęściej dochodzi do skołtunienia. Sesje czesania to dobry moment, żeby sprawdzić oczy i uszy naszego psa. Wcześnie wykryta infekcja jest zazwyczaj szybko zwalczana odpowiednimi preparatami poleconymi przez lekarza weterynarii. 

Do podstawowej pielęgnacji setera potrzebować będziesz owalnej szczotki "pudlówki" - z metalowymi wypustkami na sztywnej podstawie (wyczesujesz nią długie pióra), trymer hakowy (do miejsc z wełnistą sierścią -szyja, grzbiet). Do kołtunów, jeżeli się pojawią, zalecamy dobrą odżywkę w sprayu i metalowy grzebień z dwoma rozstawami zębów. Aby utrzymać pysk, łapy i szyję w schludnym “ładzie” przyda się golarka. Golenie raz na dwa miesiące łap, gardła i nasady uszu pomaga w utrzymaniu higieny i wizualnie “oczyszcza” psa z nadmiaru futra.  Pod żadnym pozorem nie golimy całego psa. Powoduje to przegrzanie psa latem (brak izolacji termicznej w postaci naturalnej warstwy sierści) lub wyziębieniem w chłodniejsze dni.

Setery nie pielęgnowane bardzo szybko zamiast pięknych piór mają olbrzymie kołtuny, które ciężko rozczesać. Systematyczność to klucz do suckesu. Sprawdzając często czy pies nie ma kołtunów unikniemy wielogodzinnych starań, żeby rozczesać kołtuny sprzed kilku tygodni.  Zaś kołtuny nie rozczesywane mogą prowadzić do infekcji skórnych. 

Najlepszym sposobem na utrzymanie setera w czystości to częste kąpiele Pies myty co 2 tygodnie będzie miał dużo mniej problemów z kołtunami. Pamiętajmy o używaniu profesjonalnych kosmetyków wyłącznie dla psów.

Najważniejszymi miejscami, o które należy dbać to tzw. pióra na przednich i tylnych łapach,  piersi, w pachwinach. Tam najczęściej dochodzi do skołtunienia.

oster-clipping-machine-a6-comfort-motor-
1443169608_TRYMER 13 OSTRZY
show-tech-slicker-brush-rosewood-s-mala-
35788bee15f3a347cfda93583be3c16d

Aktywność

Setery angielskie hodowano przez setki lat jako psy myśliwskie. Niezmordowane, przemierzały pola i łąki w poszukiwaniu ptactwa. To ich natura - dlatego też potrzebują regularnego wysiłku fizycznego aby być szczęśliwym i zdrowym przedstawicielem rasy.

Setery angielskie to rasa idealna dla ludzi lubiących aktywny tryb życia. Aktywność nie musi być wyrafinowana - wspaniale jeżeli lubisz jogging, jazdę na rowerze czy zwyczajne, dłuższe wędrówki na wsi czy w lesie.

Setery będą równie szczęśliwe gdy zapewni im się możliwość zabawy z innymi psami na bezpiecznym, najlepiej odgrodzonym terenie. To nie oznacza, że posiadając wielki ogród jesteś idealnym kandydatem na przyszłego właściciela. Bez zajęcia setery szybko się nudzą - nawet w największym ogrodzie. Ta rasa kocha uczestniczyć aktywnie w tym, co aktualnie robi ich ludzka rodzina. Dlatego zapewnienie psu tylko ogródka jako wybiegu nie jest wystarczające. Znudzony seter “zajmie się” Twoim zadbanym ogrodem lub co gorsza, popróbuje swych sił w jego opuszczeniu. Proszę, porzućcie pogląd, że duży ogród wystarczy, żeby zapewnić psu jego dzienną dawkę ruchu.

Mimo tego, że setery są rasą aktywną, po należytej dawce ruchu są spokojnymi i cichymi towarzyszami domowymi. Z chęcią zajmą Twój ulubiony fotel lub kanapę, aby pogrążyć się w błogim śnie. Seter angielski może być szczęśliwy zarówno w domu z ogrodem jaki i w mniejszym mieszkaniu w mieście - dopóki będziesz umiał wykorzystać odpowiednio jego pokłady energii. 

Proszę mieć na uwadze, że bardzo obciążający wysiłek fizyczny, taki jak długie biegi, zabawy z innymi psami, skoki (agility) czy częste używanie schodów powinno być ograniczone do minimum przez pierwsze 15 do 20 miesięcy życia psa.

Badania wskazują, że powyższe mogą przyczyniać się do problemów ze stawami, takimi jak dysplazja łokci lub bioder.

Zrdowie

Setery angielskie nie są częstymi bywalcami gabinetów weterynaryjnych. Jest to dość zdrowa rasa.

 

Mimo wszystko, żadna rasa psów nie jest wolna od chorób dziedzicznych. U seterów angielskich zdarzają się przypadłości takie jak: wrodzona głuchota, dysplazja stawów łokciowych lub biodrowych czy problemy z tarczycą. Odpowiedzialni hodowcy badają swoje zwierzęta używane w dalszej hodowli, tak aby zminimalizować ryzyko powołania na świat chorych zwierząt. 

Setery w hodowli Penkivil są badane w kierunku: dysplazji bioder i łokci (HD, ED), wrodzonej głuchoty (test BAER) i postępującemu zwyrodnieniei siatkówki typu 4 (PRA rcd-4).

Należy pamiętać, że jako rasa zaliczana do tych większych, setery mogą mieć skłonność do skrętu żołądka. Jest to nagłe, bardzo groźne (bez natychmiastowej pomocy kończące się śmiercią) przemieszczenie żołądka, które może być efektem przejedzenia, jedzenia w pośpiechu​ lub bezpośrednio po aktywności fizycznej. Dokładna przyczyna skrętu żołądka nie jest w pełni poznana.

Gdzie kupić setera angielskiego?

Jeżeli masz wątpliwości, czy hodowla działa legalnie, sprawdź czy nazwa (przydomek) hodowli znajduje się w międzynarodowym repozytorium przydomków hodowlanych FCI

 

Hodowcy i "hodowcy"

Tak więc, zdecydowałeś/aś. Chcesz kupić psa. Konkretnej rasy, takiego jak widziałeś na zdjęciu/w książce/Internecie. Sięgasz po telefon/tablet/komputer (niepotrzebne skreślić) i wstukujesz w wyszukiwarkę:​

“(nazwa rasy) szczenięta (Twoje miasto/województwo)"

​Widzisz tysiące (jeżeli wybrałeś popularną rasę jak golden, mops, maltańczyk) lub dziesiątki ogłoszeń (jeżeli rasa jest mniej znana).Otwierasz część z nich, czytasz i… większość ludzi dała się na tym etapie “złapać” w pułapkę.  

Dlaczego?

Na ogłoszeniu widzisz tylko tę część, którą sprzedawca chce, żebyś widział. Słodkie zdjęcia szczeniąt, trzymane w ramionach jeszcze słodszych dzieci, czyściutkie posłanka, wzruszający opis. Wszystko po to, żebyś bez zastanowienia sięgnął po telefon, omówił szczegóły i umówił się ze sprzedawcą na termin odbioru malucha.

Może miałeś/aś szczęście i nie była to pułapka, a ogłoszenie należało do hodowcy-pasjonata. Niestety najczęściej tak nie jest.

​W Internecie roi się od “hodowców”. Kim są “hodowcy” a kim prawdziwi Hodowcy?

“Hodowcy":

 • zazwyczaj nie mają elementarnej wiedzy na temat psów, ich zdrowia, rozrodu i potrzeb

 • szczenięta to produkt. Produkt, który należy sprzedać szybko i najlepiej bez komplikacji, aby zmaksymalizować zysk. Nierentowne jest szczepienie szczeniąt, ich odrobaczanie czy leczenie. To przecież kosztuje.

 

 • dbają o pieniądze, a nie dobrobyt posiadanych zwierząt - bardzo często szczenięta które powołują na świat trzymane są w brudnych, zimnych i ciemnych pomieszczeniach typu piwnica lub stodoła, żywione odpadkami poubojowymi lub najtańszą dostępną karmą z supermarketu.

 

 • psy trzymane w “hodowli” nie są członkami rodziny ale “jednostkami produkcyjnymi”. Są niczym maszynki do rodzenia szczeniąt, wykorzystywane do granic możliwości, dopóki... nie umrą z wycieńczenia lub z powodu nieleczonej choroby.

 • suki są kryte tak często jak to możliwe, niezależnie od ich wielu i stanu zdrowotnego. Nie są badane w kierunku żadnych chorób dziedzicznych. Nierzadko rodzą w karygodnych warunkach szczenięta obciążone wadami genetycznymi. 

 

“Hodowcy” to nic śmiesznego. Kupując szczenię od takich ludzi “z litości” wspierasz ich rynek zbytu. “Hodowcy” z łatwością oszukują nieświadomych kupców, pokazując wykąpane (na krótko przed przyjazdem) szczeniaki, często w zupełnie innym miejscu niż normalnie są trzymane. Niektórzy nawet oferują “dowóz” maluchów we wskazane miejsce (tak, żeby przypadkiem nikt nie zobaczył z jakich warunków pochodzą).

Po sprzedaży szczenięcia “hodowca”... znika. Jeżeli będziesz miał to “szczęście” że u Twojego szczeniaka będzie zdiagnozowana choroba genetyczna - możesz liczyć tylko na siebie.​

Masz już mniej lub bardziej pełen obraz.

 

Kim jest więc prawdziwy Hodowca?

 • prowadzi legalną hodowlę, co oznacza, że należy do organizacji, która ma uprawnienia do wystawiania dokumentów poświadczających prawdziwe pochodzenie psa do pięciu pokoleń - RODOWÓD. Dodatkowo, posiada przydomek hodowlany, którego brzmienie jest chronione.

 

 • W Europie najstarszą i największą organizacją zrzeszającą hodowców psów rasowych jest FCI (Federation Cynologique Internationale). W Polsce, jedyną organizacją którą uznaje wyżej wspomniane FCI jest Zwiazek Kynologiczny w Polsce. Jeżeli masz wątpliwości czy wybrany przez Ciebie hodowca działa legalnie, sprawdź czy nazwa hodowli figuruje w międzynarodowym repozytorium przydomków hodowlanych FCI

 

 • obowiązują go regulaminy hodowlane, które zastrzegają, m.in, że osobniki dopuszczane do rozrodu muszą spełniać konkretne wymagania (wiekowe, zdrowotne i wystawowe). Każdy miot jest oceniany podczas tzw. przeglądu hodowlanego, gdzie specjalna komisja sprawdza warunki odchowu szczeniąt, stan ich matki i przede wszystkim stan zdrowotny maluchów. Hodowca nie może kryć jednej suki więcej niż raz w roku kalendarzowym lub po ukończeniu przez nią 8 lat itp.

 • nigdy nie ukrywa prawdy na temat swoich szczeniąt, ich rodziców czy psów z jego hodowli. Z przyszłymi właścicielami szczeniąt umawia się zawsze na terenie hodowli - tak, aby pokazać warunki odchowu i stan utrzymywanych w hodowli zwierząt.

 • wykonuje badania u swoich psów i jest szczery na temat genetycznych problemów lub ryzyka jakie występuje w hodowli. Pamiętajmy jednak, że hodowca to nie Bóg, pewnych sytuacji nie przewidzi i też popełnia błędy.

 • żywo interesuje się tematyką psów i chętnie dzieli się swoją wiedzą

 • powołuje na świat szczenięta tylko po uważnej analizie i nigdy w celach zarobkowych

 • traktuje każde szczenię opuszczające hodowlę jako rodzaj swojej spuścizny. Szczenięta są istotną częścią jego serca, bo wkładał w ich  odchów wiele nieprzespanych nocy i emocji. Jeżeli zdarzy się coś, co pokrzyżuje plany właścicieli, hodowca zawsze przyjmie szczenię ze swojej hodowli spowrotem pod swój dach i znajdzie mu nowy dom. W szczególnych przypadkach hodowca zwraca część należności za szczenię.

Hodowca z pasją zawsze służy swoją pomocą i doświadczeniem właścicielom psów z hodowli. Hodowcy spędzają niezliczone godziny na planowaniu, dobieraniu par hodowlanych i odchowie zdrowych i prawidłowo zsocjalizowanych szczeniąt. Dba o to, by każde szczenię z miotu znalazło swój kochający dom.

Proszę, nie kupuj szczeniąt (żadnej z ras) z nieznanych lub niepotwierdzonych źródeł. Wspieraj hodowców, którzy nierzadko poświęcają olbrzymią część swojego życia dla dobra swojej rasy.

Poniżej znajdziesz wybrane kluby i stowarzyszenia Seterów Angielskich na świecie. Tam specjaliści pomogą Ci znaleźć szczenię z pewnego źródła.

 

Poland

Setter & Pointer Club

USA

English Setter Association

of America

Website >>

Australia

English Setter Association

of Victoria

Website >>

Czechia

Český pointer a setter klub

Poland

Zwiazek Kynologiczny

w Polsce

Please note this is not a breed club, but a national kennel club where you can find english setter breeders located in Poland

Website >>

Austria

Österreichischer Setter Club

Website >>

Germany

English Setter Club Deutschland e.V.

Website >>

UK

The English Setter Association

Website >>

© 2018-20 by Marta Krol

The content of this website (referred to as "material") is the copyright of Marta Król. The Material may not be used, sold, licensed, transferred, copied or reproduced in whole or in part in any manner or from or in or on any media to any party without the prior written consent of Marta Król.