Czy Angliki wymagają dużo ruchu?

Tak, jest to rasa wymagająca aktywności fizycznej. Pojęcie "dużo" zależy od osobnika. Niektóre setery są leniuchami-kanapowcami, inne po wielu godzinach harców nie wydają się być zmęczone. Setery to psy myśliwskie - szczęśliwe w pełni, gdy mogą wolne przemierzać łąki i pola. Jeżeli nie masz możliwości udostępnienia psu takiego środowiska do aktywności, zadowoli je również trening agility, wspólny jogging czy bieg obok roweru. To, że posiadasz ogród, nie oznacza, że pies spożytkuje w nim swe pokłady energii.

Czy pielęgnacja Anglika jest skomplikowana?

Seter angielskie wymagają dokładnego przeczesania długiej szaty co kilka dni, aby była ona czysta i bez kołtunów.  Co 5-6 tygodni warto wytrymować (usunąć martwy włos trymerem) wierzch szyi, grzbiet, boki aby sierść była tam gładka, a nie odstająca i wełnista . Warto odwiedzać w tym celu regularnie profesjonalnego groomera. Jeżeli planujesz ze swoim seterem udział w wystawach - tym bardziej!

Czy Angliki są łatwe w układaniu?

Angliki to psy  wrażliwe i inteligentne, z silną lub umiarkowanie silną pasją łowiecką. To sprawia, że wymagają od swoich właścicieli nieco więcej cierpliwości i dyscypliny w porównaniu do Goldena czy Owczarka Niemieckiego. Nie są jednak rasą trudną w ułożeniu. Setery angielskie kochają być chwalone. Konsekwencją i cierpliwością wyszkolisz setera na posłusznego psa. Psy tej rasy biorą udział w konkurencjach typu obedience, agility i  sportowo trenują pracę węchową .

Pies czy suka?

Nie ma tu prawidłowej odpowiedzi. Żadna płeć nie jest "lepsza", "mądrzejsza", "słodsza" czy "grzeczniejsza". Niektórzy zafiksują się na dziewczynkę i nikt nie zmieni ich zdania, zaś niektórych zadowoli tylko chłopiec!

Suczki są bardziej czasochłonne podczas cieczki (dopóki nie zostaną wysterylizowane). Samce z drugiej strony bywają "trudniejsze" w okresie dojrzewania. Jest też wiele stereotypów: suczki są słodsze, wrażliwsze, mniej aktywne, mniej przebojowe. Samce są odważniejsze, większe, silniejsze, pewne siebie i  zadziorne.

Niestety to wszystko bzdury. Znam hiperaktywne i zadziorne suki oraz wrażliwe i wycofane samce. Wszystko bardzo zależy od indywidualnych cech charakteru szczenięcia, sposobu układania psa, a nie zawsze od płci. 

Coat colours of English Setters 

The Breed Standard mentiones coat colours as follows:

a) orange belton (white and orange) 

b) blue belton (white and black)

c) tricolour (white and black with tan)

d) lemon (white with very light orange)

e) liver (white with chocolate brown)

Podobają mi się egzemplarze o dużej ilości bieli. Czy można przewidzieć umaszczenie u szczeniaka 8-9 tygodniowego?

Najczęściej spotykanymi typami umaszczenia seterów angielskich są maści o nazwach: orange belton, blue beltontricolor. Orange belton to psy pomarańczowo-białe i rodzą się zawsze białe, "nabierając" pigmentu z wiekiem. Blue belton to psy czarno-białe, a  tricolor czarno-białe z podpalaniem. Psy obu tych umaszczeń rodzą się z czarnymi znaczeniami. Tricolor-y wybarwiają się po kilkunastu dniach, gdy zaczyna być widoczne tzw. podpalanie u czarno-białego psa. "Ciapki" niezależnie od typu umaszczenia pojawiają się około 5-6 tygodnia i dość szybko  pokrywają pysk, później całe ciało. Cały proces pigmentacji  może trwać nawet ponad rok. Dlatego też możemy jedynie przewidywać przyszły wygląd szaty u szczeniaka na podstawie jego obecnych plam oraz umaszczenia jego rodziców. Można przyjąć, że dość jasne szczenięta rzadko stają się bardzo ciemne, zaś bardzo bogato pigmentowane szczenię będzie "ciemniało" z wiekiem. 

Czy setery angielskie bardzo linieją?

Angliki linieją jak każdy standardowo "ofutrzony" zwierzak. Gdy dbamy o regularną pielęgnację sierści, na pewno linienie jest mniej uciążliwe. 

Mimo wszystko, jeżeli uwielbiasz czyste podłogi i dywany - to nie jest rasa dla Ciebie. Właściciele anglików zazwyczaj wyposażają się w dobrej jakości odkurzacz i odpowiednią ilość cierpliwości, aby utrzymywać dom z kochanym zwierzakiem w czystości.

Czy Anglik będzie dobrym stróżem?

Nie. Jeżeli poszukujesz psa, który zaalarmuje Cię o nadchodzącym intruzie - poszukaj innej rasy. Setery angielskie są fatalnymi stróżami, ponieważ z radością powitają każdego, kto pojawi się u progu. To rasa wyjątkowo radosna i przyjazna, niezależnie od tego, czy ma do czynienia z członkiem rodziny czy z włamywaczem ;)

Czy setery angielskie dogadują się z dziećmi?

Gdy należycie ułożone - tak. To rasa bardzo łagodna i pozbawiona agresji. Nadal, są to psy, więc nigdy nie należy pozostawiać ich z dziećmi bez nadzoru. Starsze dzieci powinny znać zasady, jakie obowiązują psa w domu. Ułatwi to ich wzajemną relację i komunikację. Seter to wspaniały pies rodzinny.

Czy seter angielski dogada się z kotem?

Psy myśliwskie, jakimi są Angliki, mogą mieć silny instynkt pogoni za mniejszymi zwierzętami. Bez odpowiedniego wychowania i szkolenia może to być niebezpieczne dla innych zwierząt towarzyszących chowanych w domu, np. kotów. Zazwyczaj przyzwyczajanie szczenięcia jak najwcześniej do innych zwierząt kończy się sukcesem. Po pewnym czasie psy dogadują się z kotami ignorując je lub zaprzyjaźniając się, w zależności od charakteru i stopnia zaufania kota. 

W procesie adaptacji ważna jest rozwaga i branie pod uwagę możliwości dostosowawczych kota - szczególnie stresujący dla nich są "nowi" członkowie rodziny . Proces adaptacji kota może być długi i trwać nawet kilka, kilkanaście miesięcy.

Jeżeli posiadasz starszego kota nie przyzwyczajonego do psów w domu, proszę rozważ dwukrotnie adopcję psa.

Czy setery angielskie są rasą chorowitą?

Jest to rasa wyhodowana do wytrwałego i skutecznego  poszukiwania zwierzyny w trudnych warunkach atmosferycznych. Dlatego też setery angielskie rzadko chorują i są dość zdrową rasą na tle innych. Nie straszny im śnieg czy deszcz. Jednak każda istniejąca rasa ma predyspozycje do niektórych chorób, u seterów nie jest inaczej.  Jako rasa zaliczana do psów dużych, angliki są predysponowane do dysplazji (bioder/łokci) i skrętu żołądka. Jako rasa o jasnym umaszczeniu jest badana w kierunku dziedzicznej głuchoty i mogą u niej występować alergie na tle skórnym. Należy być czujnym i kontrolować poziom tarczycy. Setery angielskie mogą u schyłku życia objawiać postępujący zanik siatkówki typu rcd-4.  Staramy się, na tyle na ile nasza wiedza pozwala, minimalizować ryzyko chorób w naszych planach hodowlanych. Wszystkie nasze psy używane do hodowli są badane w kierunku dysplazji bioder, łokci, głuchoty, pra-rcd-4. 

Seter angielski - nie jest to rasa dla...

1. Ludzi, którzy szukają spokojnego psa "kanapowca", do którego przytulą się wieczorem po całym dniu wielogodzinnej nieobecności w domu.

2. Ludzi, którzy nigdy wcześniej nie mieli psa i nie mają ochoty poświęcić czasu na samoedukację w zakresie behawioru, potrzeb, zdrowia psa czy groomingu.

3. Ludzi samotnych, którzy pracują  wiele godzin poza domem. 

4. Ludzi niezainteresowanych żadną formą aktywności fizycznej.

5. Ludzi, którzy nie mają cierpliwości i pieniędzy na dłuższe sesje pielęgnacyjne lub regularne, profesjonalne usługi groomera dla swojego setera.

6. Ludzi, którzy chcą po prostu pięknego psa.

7. Ludzi, którzy bardzo dbają o nieustanną czystość w domu.

8. Ludzi, którzy nie rozumieją ryzyka wystąpienia chorób dziedzicznych (nawet przy najlepszych dążeniach hodowcy do jego zminimalizowania) i konsekwencji jakie za sobą niosą.

9. Ludzi, których nie stać na profesjonalną opiekę weterynaryjną - setery angielskie to psy zaliczane do dużych - rachunki za wizyty lekarskie mogą być wysokie.

10. Ludzi o drobnej posturze - setery angielskie to psy duże. Mogą być silne i  w porywie radości lub instynktu przewrócić.

11. Ludzi poszukujących psa "samoobsługowego" - wyszkolonego, mądrego, przy którym "nic nie trzeba".

12. Ludzi, którzy chcą aby ich pies przebywał głównie w ogrodzie, pilnując posesji.

13. Ludzi, którzy szukają oryginalnego prezentu na urodziny lub pod choinkę.

© 2018-20 by Marta Krol

The content of this website (referred to as "material") is the copyright of Marta Król. The Material may not be used, sold, licensed, transferred, copied or reproduced in whole or in part in any manner or from or in or on any media to any party without the prior written consent of Marta Król.